Вільнянськ приєднався до Європейської хартії єдності жінок та чоловіків

Вільнянськ приєднався до Європейської хартії єдності жінок та чоловіків

Ноябрь 20th, 2018

Вільнянськ приєднався до Європейської хартії єдності жінок та чоловіків

Що це за хартія, що вона означає і дає самому місту Вільнянськ – редакції Inform.zp.ua розповіла Тамара Огородова, голова правління БФ «Єдність за майбутнє», керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці».

В Україні почався активний розгляд Європейської хартії єдності жінок та чоловіків у житті місцевих громад та доєднання до неї міст нашої держави, а також сіл, селищ і об’єднаних територіальних громад.

– Давайте пояснимо читачам, рівність – це коли і жінки, і чоловіки мають рівні права і обов’язки, правильно?  

Тамара Огородова: Додам, мають рівні можливості. Рівні права маємо за Конституцією, але якщо подивитись, як ми реалізували оті можливості, чи були ці можливості, то будемо дуже здивовані. Виявляється, протягом 27 років в Україні можливості у жінок були дуже обмежені. Тільки 5% міністрів, які робили внесок в розвиток України, – це жінки. Не беру статистичні дані, які кажуть про формування регіональної влади, там також є проблеми. А про яку рівність буде йти мова, якщо бачимо таке представництво!?

Європейська рада муніципалітетів та регіонів зробила амбітний проект. Вивчивши досвід близько 100 європейських міст та громад в 11 галузях, вона підготувала практичний інструмент для регіональних та місцевих управлінь: яким чином можна досягти рівності у своїх громадах. Помітили системні проблеми: недостатню кваліфікацію та володіння інструментами аналізу, що дозволяють посилити політику щодо гендерної рівності на місцевому та регіональному рівнях. І одним із таких інструментів є гендерно-орієнтоване бюджетування. Коли таке віртуальне місто рівності було створено, Європейська рада почала заохочувати місцеву і регіональну владу зробити ще один крок у здійсненні цієї реальності – зробивши політичне зобов’язання. Саме так зародилась ідея створення Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків на місцевому рівні.

Україна сьогодні має менше на 4% валового національного продукту, ніж могла би мати. Доведено, гендерна рівність накладається на економічні процеси.

– Скільки країн вже приєдналося до Хартії?

Тамара Огородова: Близько 35 країн і 1700 міст у світі доєдналось до цієї Європейської Хартії.  Відень в Австрії почав свою роботу з гендерного мейнстрімінгу 2000 року. Мета полягає в тому, щоб краще задовольняти потреби всіх своїх громадян, цим самим підвищити якісний рівень державних послуг. При цьому малося на увазі, що це повинні бути жінки і чоловіки різного віку, від молоді до людей похилого віку.

Другий крок. Відень зосередив зусилля на підвищенні обізнаності, передачі знань і розробці методів оцінки та звітності. Також були призначені муніципальні посадові особи, які відповідають за гендерну рівність.

Підкреслю, що такі посадові особи є і в Запорізькій області завдяки проекту, який ми реалізуємо з Національним демократичним інститутом,  за підтримки уряду Великобританії через Фонд ефективного розвитку. Нажаль, у нас такі рішення не приймались з 2005 р. 13 років був закон і тільки в 2016 р. вперше в Україні був призначений уповноваженим з гендерних питань, з питань рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. Це сталося у місті Вільнянськ Запорізької області. Ним став Віктор Плахотя. І це все завдяки тому, що місто очолює жінка Наталя Мусієнко, яка дуже добре знайома з проблемами гендерної рівності і нерівності. Протягом двох каденцій вона приймає активну участь у роботі комітету з рівних прав і можливостей жінок і чоловіків при Асоціації міст України. Вона побувала в Канаді, познайомилась з тим досвідом. І як бачите, вона зараз попереду іде в Запорізькій області, втілюючи стандарти і принципи гендерної рівності.

– Коли місто Вільнянськ відчує перші позитивні наслідки приєднання до Хартії?

Тамара Огородова: Після того, як була створена міжфракційна група, першим, що жінки взяли на себе, – відновлення освітлення у всьому місті. Бо безпека жінок, безпека дітей в першу чергу повинна бути проаналізована. Один із головних чинників, якщо місто доєднується до Хартії – це безпека! Відновили освітлення, квартальні дороги, зробили тротуари. Зараз вони дуже послідовно виконують всі ті зобов’язання, які повинні виконувати міста, які доєднались до Хартії. Важливо, що вони створили міжфракційну депутатську групу в міській раді – це жінки з різних партій. Вони зараз кажуть: «Ми вже не пам’ятаємо, хто з якої партії, але коли ми збираємося, дивимось на те, що можемо зробити для громади. Які можемо зробити зручності для жінок і чоловіків похилого віку, для діточок з інвалідністю. Яким чином ми можемо покращити і поліпшити життя за рахунок тих коштів, які сьогодні має наша громада».

– Хартія – це своєрідна інструкція, як покращити життя в громаді, як для чоловіків, так і для жінок?

Тамара Огородова: Так. Хочу наголосити на деяких пунктах, які потребує Хартія, які вимоги ставить до тих міст, які приєднались. Перше: створити план дій. Термін – до двох років, протягом цього часу треба створити план дій не менше як на 5 років. Визначити пріоритети, які повинні виконати. Кожен підписант Хартії має провести широке обговорення стосовно його плану дій з досягнення рівності, а після його ухвалення організувати його поширення. Також регулярно оприлюднювати інформацію стосовно перебігу його виконання. Це серйозне зобов’язання, яке бере влада, коли підписує цю хартію. І ще дуже і дуже важливо, що підписант визначає, що право на рівність жінок і чоловіків є фундаментальною передумовою демократії і що демократичне суспільство не може дозволити собі ігнорувати навички, знання і креативність жінок. З цією метою воно повинне забезпечити на засадах рівності залучення, представництво і включення жінок з різних середовищ, ще раз підкреслюю, різних вікових груп до усіх сфер політичного і публічного процесів прийняття рішень. Як бачите, це дуже послідовна робота з втілення тих рівних прав і можливостей, про які каже наша Конституція, про які написано в законі «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків». Якщо хочемо інтегруватись в Європу, якщо хочемо бути європейською країною, ми повинні вже на низовій ланці на рівні об’єднань територіальних громад, на рівні місцевих рад доєднатись до цієї Хартії.

– Які міста в Україні приєдналися до Хартії?

Тамара Огородова: Першим місто Вінниця. Потім Житомир, Ужгород, Одеса, 4 міста з Львівської області.  Харків теж виносить на сесію це питання. Хотілося, щоб в першій 10-ці було Запоріжжя. У нас в Запорізькій області це Вільняньск, Пологи теж розглядали це питання.

– Ви кілька разів згадуєте про рівність і саме про жінок, про збільшення їх прав і можливостей, а яка користь чоловікам від тієї Хартії, про яку ми говоримо?

Тамара Огородова: Дискримінація сьогодні діє не тільки відносно жінок, вона діє і відносно чоловіків. Якщо ми подивимось на вік чоловіків, в якому вони помирають, то бачимо, що розрив між віком жінок і чоловіків дуже великий майже 10 років. І тому сьогодні кажемо про те, що суспільство дуже жорстко відноситься до чоловіків. Давайте подивимось на наші стереотипи. Хлопчик маленький у дитячому садочку 3-4 рочки, йому кажуть: «Ти не повинен плакати, бо ти хлопчик». Ми намагаємось зробити такий вимір для цієї дитини, що ти повинен приховувати свої емоції. Дівчаткам одразу даємо посуд, ляльку, колясочку і вона починає грати вже в сімейні обов’язки. Дітки дивляться на розподіл тих соціальних ролей в сім’ї, і якщо в родині мати на кухні, готує, прибирає, робить всю хатню роботу, а батько не допомагає жінці, то така модель буде і у цих дітей.

Давайте подивимося на захворювання чоловіків. Сьогодні туберкульозом страждає 71% чоловіків и 29% жінок. Це вже чоловіча хвороба. Наркоманія і алкоголізм:  86% – чоловіки, 14% – жінки. Бачите, яка дуже і дуже ризикова ситуація з чоловічим здоров’ям. За дослідженням, майже 50% чоловіків сьогодні не можуть мати дітей і це теж страшна статистика. І сьогодні суспільство, яке створила чоловіча політика, дуже жорстоко відноситься в першу чергу до чоловіків. Гуманізм – це вже те, що повинні привнести жінки. І дуже важливо, що повинне бути залучено інтелект, толерантність жінки і її креативність, це навіть записано в статті Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків.

– БФ «Єдність за майбутнє» багато робить з розвінчання міфів щодо гендерних питань – це не тільки хто відкриває двері і сплачує в ресторані за вечерю. Які проекти збираєтесь впроваджувати, аби рівність чоловіків і жінок дійсно мала реальні результати в Україні, зокрема в Запоріжжі?

Тамара Огородова: «Єдність» завжди виступає за майбутнє, а в майбутньому рівність чоловіків і жінок – це одна з передумов демократичного розвитку нашого суспільства. Будемо продовжувати широку інформаційну кампанію стосовно того, щоб гендерна рівність стала для всіх не тільки умовно віртуальним містом, а щоб вона входила до нашого життя постійно. І щоб жінки сьогодні відчували, що вони потрібні суспільству, що їх таланти, їх креативність потрібні. Наша робота направлена на жінок – це робота по створення міжфракційних груп, по активізації тих громадських організацій і жінок-депутаток для їх об’єднання в партнерські кола, в мережу, в коаліцію.

Є ще один напрямок – це імплементація і локалізація резолюції Ради Безпеки ООН № 1325. Це більше залучення жінок до участі, до прийняття рішень, це більша актуалізація тих проблем, з якими зіткнулись жінки. І для того, щоб вони могли відновитись, могли життя своє побудувати заново, могли вирішити ті проблеми, які роками тягнуться. Для цього необхідна співпраця місцевої влади з громадськістю і це дуже і дуже важлива резолюція, яке теж сьогодні повинна імплементуватись в наші рішення на рівні міської влади.

Хотіла ще сказати про ті тренінги і семінари, які проводимо. Ми намагаємось сьогодні спілкуватись з жінками, намагаємось запрошувати їх на наші заходи. Після цього ми підтримуємо їх гендерні ініціативи,  даємо можливість їм зібратись на регіональному рівні, на національному рівні, поділитись своїм досвідом. Завдяки проекту жінки-депутатки побували на парламентських слуханнях Верховної Ради. Це жінки-депутатки з об’єднаних територіальних громад Запорізької області. Завдяки проекту жінки-депутатки з міжфракційних груп побували на форумах Одесі, Дніпрі, Кропивницькому, Житомирі, у Львові. Коли жінка приїжджає і бачить, що робиться в інших регіонах і коли вона бачить, що зроблено в їх громаді – це дуже важливо. Вона поділилась досвідом, привезла щось цікаве з чужого досвіду. Це працює. І сьогодні така активність з доєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловік – це результат роботи, яка проводиться і Національним демократичним інститутом, і програмою ООН «Жінки», і Українським жіночим фондом, і громадськими організаціями у нас в Запорізькій області.

Источник: https://www.inform.zp.ua/2018/11/20/45996_vilnyansk-priyednavsya-do-yevropejskoyi-hartiyi-yednosti-zhinok-ta-cholovikiv/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top